Приложение

ГРАМОТА НА ОТКРЫТИЕ УЧИЛИЩА ПРИ Ц. ИОАННА БОГОСЛОВА В БРОННОЙ СЛОБОДЕ

(Публикуется по подлиннику, разночтения даны по списку: Сборник Ор ГИМ. Син. 130, л. 186-187).

Паисей милостию божиею папа и патриарх великого града Александрии и судия вселенныя.

Макарий милостию божиею патриарх божия града Антиохии и всего Востока 1-1.

Благоволением бога отца и благодатнаго а единородного сына господа нашего Иисуса Христа и единым содействием всесвятаго и животворящего духа, собранным над бывшим в богоспасаемом велицем и царствующем 2-2 граде Москве, и яже звания нашего служительству в церкви божии приличествоваху бодренно исправляющим б, сотвориша к нам прилежное прошение благочестивии в мужи, любящий благолепие храма господня, прихожане церкве святого Иоанна Богослова, да благословения нашего архиерейского отреченна им не сотворим на божие дело, еже украсити им церковь, во имя возлюбленного ученика Христова сооруженную, киевского обычая прекрасным благолепием и посреде храма диаконский амвон поставити 3-3.

4-И к сему же припятно -4 молиша не тощно и о сем, да к тому храму святаго Иоанна Богослова иерей взыскан будет, многии по ней отчасти богословствовати и ведыи духовного пищею алчющия г души насыщати.

Любяи же разшпрение хвалы божия и церковное благоустроение, пение же паки греческое и киевское да свободно будет на всяком священнослужении во славу божию и духовное услаждение верных пети.

Иереом же и диаконом не возбранно будет греческим обычаем одеянием устроеннаго употребление.

К сим же всем приложиша просити ны, о еже свободну им быти при тем святем храме греческаго и славенскаго языка по грамматичестей д хитрости учению.

И на се богоугодное дело училище создати и учители искусныя и богобоязнивыя, взыскавше, держати.

Сему мы их прошению пастырски, ушеса наши приклонише, разсудихом, ничесо же не благочестно быти, паче же вся от ревности по бозе и хвалы его распространения прозябающия, похвалихом их люботщательство благовейное 5- и ревность -5, ублажихом и поощрение же их и прочих на подобная.

И тех вящьшая душе полезная дела мы, предречении пастырски е началницы, соизволе приемше.

Благочестивейшаго тишайшаго самодержавнейшаго великаго государя царя и великаго князя Алексия Михайловича всея Великия, и Малыя и Белыя России самодержца повелехом сию грамоту написати благословляющую доброе их намерение и свободу вечную на совершение предприятия им самым и по них будущым благорачителем церкве дарующую свободно убо творити вся прошения 6-6, в грамоте сей помяненныя и события приводи ж всякого препятия кроме от коего 7-7 8-ниже -8 (неразборчиво) удержахом з и пения и именуемаго к партесного л 9-аще -9 и лу сея м церкве восточное н приятое 10-ибо -10 и странам приемщим во употребление никим 1 1-не -11 охуждаемое о. Аще же начнет кто сему их благому делу пакость и препинание п творити, сама десница вышняго да будет ему местница, наше же архиерейское да не почиет на нем благословение.

Во утверждение же сия крепостные грамоты наших рук подписания приложихом.

Писася в царствующем велицем и преименитом граде Москве в лето от создания мира 7176-го, а от рождества Христова 1668.

[Подписи]

ОР ГИМ, Син. грам. № 1235. Подлинник.


Комментарии

1-1. Иоасаф милостию божиею патриарх Московский и всея России.

2-2. и преименитом.

3-3. никим же припятно.

4-4. пропущено.

5-5. пропущено.

6-6. их.

7-7. либо лица и сана. Едино точию удержаше.

8-8. пропущено.

9-9. яко.

10-10. обаче.

11-11. пропущено.

а. благодатию.

б. исполняющим.

в. благоговейнии.

г. алчющыя.

д. грамматичей.

е. пастырем.

ж. приводити.

з. удержа.

и. пение.

к. именуемое.

л. партесное.

м. всея.

н. восточные.

о. охужденное.

п. написано над строкой.

Текст воспроизведен по изданию: Из истории создания училища в московской Бронной слободе в XVII веке // История СССР, № 3. 1991

© текст - Лаврентьев А. В. 1991
© сетевая версия - Тhietmar. 2020
© OCR - Андреев-Попович И. 2020
© дизайн - Войтехович А. 2001
© История СССР. 1991