292

Около 1456 г.— Меновная новгородского архиепископа Ефимья на землю в Шунге и землю Вирозерскую в Толвуе с Вяжицким монастырем на землю в Тесове

Список XVII в., озаглавлен: Списокъ з данои чюдотворца Еуфимия архиепископа новгородцкого и прочихъ с купчихъ и даныхъ в лЪте 6964-го году на вотчину Вяжитцкого монастыря на Толвуискои погостъ и на Повенецкои рядокъ; после текста: А у сеи грамоты государева владычня печать; на обороте столбца рукою П. М. Строева: Списки с духовной и других грамотъ архиеп. Евфимия, новгородского чудотворца, 1456 г. ГИМ, собр. Уварова, по опис. Леонида № 1543, отд. IV, № 2, в столбце из шести сставов (см. №№ 293—295, 370, 312—314), сст. 1.

ЛЗАК, XXXV, № 49; Матер. по ист. Карелии, № 9.

Основание датировки: игуменом Иоаким был ок. 1456 г.

Се азъ преосвященныи арьхиепископъ Великого Нов[а]города владыка Еуфимиi далъ есми в домъ святого Николы на Вяжища в ОбонЪжьи в Шунги и Вироозеро. И то приказалъ Лука Васильевъ, сынъ посадничь, (В списке: посадникъ.) в ОбонЪжьi (Далее в списке: и.) в Шунги и Вирозерскую землю, чимъ владели посадникъ новгородцкиi Василеи Есифовичъ и сынъ его Лука, игумену Якиму и всЪмъ старцамъ. А взялъ господинъ владыка Еуфимиi противу того у игумена Якима и у всЪхъ старцовъ землю в Тесове, в Демьяницахъ, что приказала Василиста Богданова жена в домъ святого Николы на Вяжища, да пожню на Оредежи. А поминати игумену Якиму святого Николы по посадники по Василиi Есифовичи, и по ЛукЪ, и по ВасилистЪ, и по УльянЪ. А на то послухи: владыченъ чашникъ Петръ Клементиевичь и владыченъ столникъ Есифъ Захарьевичь.