226

Вторая половина XV в. Духовная схимника Ивана Матвеевича на двор, Михайлову землю и часть Трофимовой земли, завещанные племяннику Василию и Николаевскому Чухченемскому монастырю

Подлинник на двух лоскутах пергамена. Печать свинцовая круглая на нитяном шнурке Ермолы Алексеева, такая же, как при № 157. ЛБ, собр. Муханова, № 16. — Список 40-х годов XVII в.: после текста: Печать у духовные свинцовая, ЛБ, архив Троице-Сергиева мон., сборник № 532, Колмогоры, гл. 34. Список 168485 г.; после текста: У подлиннои печать свинцовая. ЦГАДА, ГКЭ, № 14385/1, гл. 213.

Сборник Муханова, № 331; Шахматов, Исследование, № 8; СбГКЭ, I, № 16. Печать воспроизведена: Лихачев, Альбом, XVIII, 3.

Основание датировки: упоминание игумена Юрия, бывшего в Николаевском Чухченемском монастыре после игумена Макария, см. № 225 (Шахматов, Исследование, стр. 41).

Во имя отца и сына и святаго духа. Се азъ Иванъ церноризець скимникъ МатфЪевичь писалъ есми рукописанье своимъ цЪлъмъ умомъ. А цто моя отцина, дворъ и дворище, и горнии земли орамые, и юрмолские земли орамые и пожни, и Михаилова земля на гори, и на юрмоли орамые земли и пожни, а тЪи земли всЪ даю своему братню сыну Василью и его дЪтемъ. А далъ есми ту землю и дворъ Василью и его дЪтемъ одерень и в вЪкъ. А в ту мою землю внуку моему Кюрилу не вступатися, ни моимъ братнимъ дЪтемъ Игнатьевымъ не вступатися в ту землю ни в цтъ же. А цто ми взяти у Игнатья у моего брата 5 сороковъ бЪлъ, а в тЪхъ кунахъ заложилъ мнЪ 6 лоскутовъ земли Трофимови отцини на низу, цто купилъ Игнатеи у Трофима, тои земли половину далъ есми святому Николи и в вЪкЪ. А будеть Игнатьевымъ дЪтемъ до земли, а куны у нихъ будуть свои, ини дають куны святому Николи, а земля имъ, а Николи 5 сороковъ бЪлъ да 5 бЪлъ. А боле того не виноватъ есми никому ницимъ, развЪе богу душею. А на тъ богъ послухъ да отець мои душевныи игумянъ Юрьи святаго Николы. А хтъ се мое рукописанье преступить, сужуся с нимъ предъ богомъ в день страшнаго суда. А на души были люди: Иванъ (Дальнейший текст на отдельном куске пергамена, скрепленном шнурком от печати.) Степановичь, Нифонтъ Марковъ, [249] Петре Ивановъ, да вся лавра церенцЪ святаго Никълъ тутъ были. А межи тои земли всеи по роздЪлу по старини.