219

1469—70 г. — Данная новгородской посадницы Марфы, жены Исаака Борецкого, Соловецкому монастырю на вотчину от Умбской межи до Красной щелейки и на тони

Список XVII в., ветхий, во многих местах порван, наклеен на прозрачную бумагу. ЛОИИ. Соловецкие акты XV в., № 12. — Список 1633 г.; после текста: А печать свинцовая, а на печати потпись, имя Марфы посадницы. А назади пишетъ у даные: К сеи данои софеискои попъ Iосифъ руку приложилъ; К сеи данои Олексеи Бархатовъ руку приложилъ. ЛОИИ, Актовые книги, № 136, лл. 23 об.24 об.

Досифей, Летописец, с. 17; Досифей, Описание, I, с. 57; ЛЗАК, XXXV, № 2.

Се дасть Марфа Исаковская, Великого Новаграда посадница, в домъ святому Спасу на Соловки игумену ЗосимЪ, и всЪмъ священницамъ, и старцемъ вотчину свою по морскому берегу, рыбные ловища, землю и воды, [243] и пожни, и лЪшеи лЪсъ, от Умъские межи от Кашкаранского ручья до Красные щелеики, i тони: тоню Каменую, тоню Кашкаранскои наволокъ, тоню Точильнои руче[и]. Куды (В списке № 136: Куды я.) владела Марфа, туды владЪти игумену Зосиме, и священницемъ, и старцемъ во веки. А хто мою вотчину у игумена Зосимы и у старцевъ отоиметъ или станетъ вступатися, и мнЪ с нимъ судитися передъ Христомъ. А у даные сиделъ отець мои духовнои софеискои попъ Иосифъ да ОлексЪи Бархатовъ. А дану[ю] писалъ сынъ мои Феодоръ Исаковъ лета 6978-го. К сеи данои язъ Феодоръ матере своея Марфы печать приложилъ.

На обороте: К сеи данои софеискои попъ Иосифъ руку приложилъ. К сеи данои Олексеи Бархатовъ руку приложилъ.