189

Середина XV в. — Купчая Дмитрия Алферьевича у земцев Давида и Евсея Сидоровых и у их племянников на часть тони Лопшенги на Летней стороне

Подлинник на пергамене. Печать свинцовая круглая на красном шелковом шнурке; на одной стороне: *** (печать наместника владычнего Геннадия.); на другой изображение восьмиконечного креста на подножии, ЛОИИ, Двинские акты, № 15.

Сибирцев и Шахматов, № 127 и фотомеханическое воспроизведение.

Основание датировки: послух Терентий Григорьев является послухом в № 186.

Се купи ДмитрЪи ОлуфЪрьевичь у Давыда у Сидорова, и у ЕвсЪя у Сидорова, и у Поташа и у Григорья у Мандаровыхъ дЪтеи, и у ПянтелЪя в Омосова сына тоню на ЛЪтнои сторонЪ половину ЛопшенгЪ. А земцамъ в тои половинЪ треть, а Дмитрею двЪ части. А далъ ДмитрЪи на тои тонЪ Давыду, и ЕвсЪю, и Поташу, и Григорью, и ПянтелЪю шесть сорокъ бЪлкЪ, а пополонка овчю. А купилъ одерень собЪ и своимъ [225] дЪтемъ. А буде земцамъ не до водЪ, ино имъ мимо ДмЪтрея своеи трети не продати водЪ. А взяти имъ у Дмитрея по тои же цЪнЪ по числу. А на то послухи: Омосъ Микулиничь, Филиксе Павловичь, Яковъ Кузминъ, ТерентЪ Григорьевичь. А у печати стоялъ Поташь в дядь своихъ мЪсто и въ братьи своеи мЪсто.