№ 9

1639 г. июля 12. — Грамота молдавского господаря Василия Лупу царю Михаилу Федоровичу о ходе турецко-персидской войны и с просьбой об отпуске молдавских мастеров на родину

/л. 1/ + Иже в Христа бога благоверному и христолюбивому, богом почитенному и богом првъзнесенному //и благочестием въселеннюю в конце сияещому, господарю цару и великому кнезу Михаилу // Феодоровичу, царю московскому и въсея Росии самодюржцу и многим землим и странам // господарь и царь и обладател, о господи радоватисе на лета многа.

По нашему обещание, еже // обещахом царствию ти, яко да знание сътворим великому ти царству от страни сея место // о вьсех вещех турскому царю, что се деют, ныне приклучающуся сим люди наши приити // ради наше цръковное дело, еже съделается в пресветлом вашею самодержавию царствию ведомо // творим царствию ти, якоже и прежде писали есми о царю турскому, яко, егда вьзевшу // ему град Вавилон, тамо оставил свого великаго везира Мустафа паше с вьсекою // воискою наредити разорение стени грода, а царь вьзвратилсе вьспет до Цариграда // и пристал у Цариграде в два дни месяца юние, понеже и яко болен беше царь, и помало // пютшествовал, везир же царев турскому от [36] Вавилона с въсед воискою въниде // вънетрь земли Перекоп и почел сказити и пленити земля. Перскии же царь 37, // видеще, како ему пленит и сказит земле и не могюще съпротивитисе силою // турскою, яко войско перское, елика была в граде Вавилонсте и изгибла весма, //он же послал посел великыи до везира на име Сари-хан таковим строением сътворити мир // по таковому слову, яко же имели прежде межде себе оставити перскии царь дюржати // царь турски по где вьзел султан Сулиман и коликы гради были по краех от к страни // перекид вьсе их разорите и сказише, да не к тому прочее некаа вражба и рати быти ради них, // нимилисе дати и доходу турскому, яко же били дали и прежде, когда был вьзел султан Сулиман // тоа страна места, и да поставит перскии царь своего внуку и другаго великаго человека залог // быти у царя быти два велика человека на залог и повъсегда посел великы от перскаго царя быти // неоскъдно у царе турскому. Сицевым образом, яко прииде посел великии до везира, он знание дал // турскому царю и, яко поразуме царь, таковем устроение придт и скороходца послал //, да приидет посел он у Цариграде в четири десет дни, и прииде и везир с въсекою воискою // у Цариграде, ню еще доныне посел не было пришел, нюбыли ожидаещи пришествие его 38. //Ино же о венециянех, досели не чинили мир с царем турекым, ню и посел их в заточени его дюржат. // Царь устрает и уготовлет войску, и не веми, на которой страни мислит, ню егда приидет везир // у Цариграде, тогда знается, бо послал скоро, да приидет. Прочее, что будем знати, дати хощем // знание твоему царствию о въсем.

Другое же просим и молим великаго ти царства ради они наших людии, котории // зделают цръковное оно дело, егда уготовится дело, да были имели отвръстии пут приити зде у нас, // яко божиею благодетию цръков ест готово, тилко ожедаем украсити его таковим украшением, что се // делает у пресветлаго твоего православнаго царства.

Прочее ж бог нашь Исус Христос молитвами нетленно того рождешюя // и втьсех светих, да подаст крепост и светлюя победю православному и великому ти царствию. Амин.

В настолнии // граде Яшски лето от създание мира // 7147 юлие 12 дни. //

+ Вьсекых благ желател царствию ти Ио Василие воевода, // божию милостию господар земли Молдавской, // поклон мои въручаю царствию ти. //

Ио Василие воевода (Подпись Василия Лупу собственноручная).

/л. 2/ Адрес: + Яснеишому и светлеишому господарю царю и великому кнезу// Михаилу Феодоровичу, въсея Росии самодюржцу и иним многим [37] // странам и землим цар господарь и обладател, о господи радоватисе // на лета многа. //

/л. 2об./ Пометы почерком XVII в.: 1) 147-го августа в 19 день с волошаны с Савою Ивановым с товарищи;

2) От волошскаго господаря (Далее в рукописи зачеркнуто: и цр.) Ивана Василия // к царю Михаилу Феодоровичу вести // о турецкой воине с персидяны под Вави//лоном и о утварех церковных.

ЦГАДА, ф. 68, on. 2, 1639 г., д. 6, лл. 1-2 об. Подлинник. След господарской круглой красновосковой печати.

Фрагмент о молдавских мастерах опубликован: Dragomir, p. 94.


Комментарии

37. Имеется в виду персидский царь Сефи I (1628-1642 гг.).

38. Мирные переговоры между Турцией и Ираном проходили в мае 1039 г. в Каср-и-Ширине. 17 мая был подписан мирный договор. К Турции отошли Арабский Ирак с Багдадом и другие территории (А. Д. Новичев. Указ. соч., стр. 158; В. А. Смирнов. Указ. соч., т. II, стр. 60).