№ 32

1523 г. ноябрь. — Глейтовный лист молдавского господаря Стефаницы на торговые льготы львовским купцам

Милостию божиею мы, Стефан воевода, господаръ земли Молдавской 102, сведомо чиним сим нашим листом каждому доброму, кто на немь възрит, а либо его чтучи услышить, коли ж того кому будет потребизна, оже слюбуемь и слюбили есми и даемь и дали есми сес лист наш глейтовный, правый, христианскыи, що ж на усем свете стоить, пану бургъмистру, и усим паном, и чесником, [и] радцям, и усим купцем з места Ливовского, великим и малым, приялтелем нашим милым, на то, яко да есть им волно и слободно и усим купцем приити к нам до нашей земли, съ усими своими торговлеми и товаром куповати и продавати без никоторои забавы и шкоды. А мыто да платеть от своего товара и торговли подлуг того листу привильного, що же есми им дали и записали 103. [99]

И коли к намь приидете, а вы до нар принесете и тот листъ привильныи, що же имаете от наших прядков, а либо тот, що есми; вам от нас дали и записали, а мы тот лист осмотривше, а мы вам; хочемъ здержати подлуг того нашего листу привильного, що есми вам дали и записали.

Тое въсе вышеписанное слюбуем вамь здержати и пополнити подлуг сего нашего листу, при нашей чести и вере христианскои, без лъсти и без всекои хитрости.

А на то есть вера господства ми и вера бояр наших, великих и малых.

А на болшую крепость тому въсему вышеписанному велели есми писати и нашу печать завесити и к сему листу нашему.

Пис[ан] оу Сучаве, в лето 7031, ноев[рия].

Kaluzniacki, № XI, str. 54-55. Подлинник — в Archiwum Glowne, Warszawa, на пергаменте. На малой восковой вислой печати надпись (Сведения о печати взяты y Калужняцкого): Печать Ио Стефана воеводы и господина.

Опубл.: Hurmuzaki, v. II/3, pp. 706-707; M. Costachescu. Documentele moldovenesti de la Stefanita voievod. Iasi, 1943, p. 558-560.


Комментарии

102. Стефан, прозванный Стефаницей, был господарем Молдавии с 20 апреля 1517 г. до 12 января 1527 г.

103. Грамота свидетельствует о возобновлении в XVI в. тесных торговых отношений Молдавии со Львовом, существовавших в XV в. (см. док. № 1 и прим. 1) и сократившихся в результате падения торгового значения Львова после захвата турецким султаном Каффы в 1475 г., Килии и Белгорода в 1484 г. (G. Веzvісоni. Op. cit., pp. 31-32).