№ 22

1498 г. июня 18. — Проезжая грамота литовского в. кн. Александра о свободном пропуске молдавских послов в Мосту и обратно

(* Год установлен по индикту. См. Bogdan, v. II, р. 411)

Кглейт дан у Вильни, а дан Иванъ владыка.

Княземъ нашымъ паномъ и воеводамъ, и старостам, и наместникомъ нашим, и тивуном, и всимъ заказникомъ по нашому государъству, по Великому князству Литовъскому.

Тыми разы прысылал и писал к нам Штефанъ воевода, иж хочет послов своих послати до брата и зятя нашого, до великого князя Ивана Васильевича, а до своего свата, и писалъ и всказалъ к намъ, просечы и жадаи насъ, абыхмо тых его пословъ казали через нашы земли добровольне пропустити. Ино мы на его жаданье то вчинили, прыказуемъ вамъ: которыхъ онъ пословъ своихъ пошлет до великого князи Ивана Васильевича, штобы осте тых его пословъ и з ихъ слугами добровольне пропускали по нашому государъству, по Великому князству Литовъскому, поченъшы сотъ границы, от Браславли, тою дорогою на Велъницу, на Корецъ, на Дубровицу, на Пинескъ, на повницу московъское. И заси от великого князи Ивана Васильевича тых его пословъ и з их слугами, абы тежъ добровольно есте их пропускали через нашо панство тою ж дорогою ажъ и до границы волоское. А маеть сонъ с тыми своими послы послати люди, слугъ паръсунами, только сорокъ, а большы бы не было. И теж абы ихъ люди с чужыхъ земль межы его людей, межы волохъ, абы не было. И тежъ нашого дворанина прыставомъ дали есмо тымъ его посломъ, маетъ сонъ с тыми его послы ехати через нашо панъство до границы московъское и заси сот границы московъское тою жъ дорогою до волоское границы.

Писан у Вильни июнь 18 день, индикъ 1.

ЦГАДА, ф. 389, кн. 5, л. 165 об. Копия (рук. 1786 г.).

Опубл.: Hurmuzaki, v. II/2, р. 713, АЗР, т. I, № 156, стр. 177-178, Bogdan, v. II, pp. 412-413.