Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

№ 84

[1536 г.] августа 3. Послание луцкого старосты князя Ф. М. Чорторыйского панам-раде с оправданиями по поводу опоздания ополчения Волынской земли к назначенному сроку на место сбора в Новогородок.

Освеценому княжати, нарилебнейшому во Кристусе, князю Павлу, з Божее ласки бискупу виленскому, княжати Голшанскому; велеможным паном а паном – господе, а добродеем моим великим, до мене особно ласкавым: пану Олбрахту Мартиновичу Кгаштолту, воеводе виленскому, канслерю великого князства Литовского, старосте бельскому и мозырскому; пану Юрью Миколаевичу Радивилу, пану виленскому, гетману навышшому великого князства Литовского, старосте городенскому, маршалку дворному господаря короля его милости, державци лидскому и белицкому; пану Яну Миколаевичу Радивилу, старосте жемоитскому и ковенскому, подчашому господаря короля его милости, державци василишскому; пану Станиславу Олбрахтовичу Кгаштолту, воеводе новгородскому.

Притом, милостивые панове, присылали до мене князи и панове земли 1 Волынское о том: который лист ваша милость [185] писали до их 2 милости, абы они ехали на службу господарьскую, а рок и местце рачили ваша милость в листе вашей милости ознаймити, абы были у вашей милости на день святого Спаса в Новегородку; гдеж оный лист вашей милости здесе к ним принесен перед тым роком якобы за тыйдень, якож они на тот рок зложеный там, на том местцу, у вашей милости быти не могут за так велми короткий рок и за то просили мене, абых о том ку вашей милости, паном-радам господарьским, писал.

А так я вашей милости чолом бъю, абы ваша милость не рачили им зазле мети, иж не могли на тот рок зложеный у вашей милости к Новугородку быти; якож они завжды не омешкивали послуг господарьских, нижли тых часов за такими причинами там ся поспешити не могли; ку тому теж в которых инших справах своих писали и послали до вашей милости, чолом бьючи. А так я вашей милости велико прошу и чолом бью, абы ваша милость рачили над ними змилованье свое вчинити в той речи, о которую они чолом бъют вашей милости, и ласку свою панскую к ним оказати. А то бы ваша милость рачили вчинити для прозбы и чоломбитья моего. Затым чолом бъю, абы ваша милость не рачили мене з ласки вашее милости панское опущати. Писан в Клевани августа 3 день.

Федор Михайлович Чорторыский ваш(ей) милости низко чолом бъет.

Авт. 125. Л. 6. Подлинник: 21 х 32 см. Внизу – след зеленовосковой печати.

Водяной знак – стрела (польский герб Одровонж), близкий см.: Siniarska-Czaplicka, № 725 (1536 г.) (тот же знак см. ниже в док. № 96).

Нумерация: в правом верхнем углу – цифра 6, та же цифра повторена в левом нижнем углу коричневыми чернилами, а в правом нижнем – карандашом. Лист был сложен в виде пакета, оборотной стороной наружу.

На обороте помета: Od woіyniow do panow rad list o sluzbe woienna у ziazd do Nowogrodka.

Хронологический комментарий:

Список панов рады, которым адресовано послание князя Ф. М. Чорторыйского от 3 августа (год не указан), позволяет определить отрезок времени, когда этот документ мог появиться: с одной стороны, виленским епископом назван Павел (из князей Гольшанских), который занял виленскую кафедру в 1536 г.; с другой стороны, виленским воеводой и канцлером именуется Ольбрахт Гаштольд, который держал этот уряд с 1522 г. до своей смерти в декабре 1539 г. (Urzednicy centralni i dostojnicy... S. 52, Nr. 214). Уточнить датировку внутри этого временного отрезка (1536 – 1539) помогает упоминание в документе о созыве ополчения Великого княжества в Новгородке: в указанный период это произошло летом 1536 г., когда крымцы, перейдя Днепр, двинулись на север, угрожая Волыни. Тогда-то и было созвано ополчение со сборным пунктом в Новгородке (Kolankowski L. Zygmunt August wielki ksiaze Litwy do roku 1548. Lwуw, 1913. S. 171). Следовательно, послание кн. Ф. М. Чорторыйского, луцкого старосты, панам-раде нужно датировать 3 августа 1536 г.


Комментарии

1. В ркп.: земле.

2. Первоначально было написано: них, но затем первые две буквы исправлены на и.