Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

18

1711 г. июля 18, — Обращение черногорских старейшин к Петру I о готовности начать борьбу с Османской империей и с просьбой о денежной помощи и присылке представителя России

Богом даному, богом венчаному благоверному и христолюбивому превеликие мунарции пресве[т]лому е. ц. величаству, нашему великому господару, цару и великому кнезу Петру Алексиечу и обладателю неточному и западнему на многа лета. Амин.

Царскому вашему пресветлому величаствию известно буди, како нам приде грамата вашего пресветлаго величаствиа доброжелателна, и велми се вазрадовасмо грамати царской, яко и само вест, величаство, ти, яко ест попран род наш от проклетих агаран, яко же сили иераилеви ва земли еч(ч)ипатсцей. И буди вестно вели[че]ству вашему, како е ова земля попрана от проклетих агарен, и осиромасили чловеци велми. А по сих, аще би произволело ваше величаство умилосердити и прислати нам жалование, са чим би се могла война подигнути. И да веси, величасти, аще би се подигла, у нас ест доста чловеци за войску избраних воин, кои могу послужити вашему величаству. И да имаш прислати некоего начелника, кои че бити за то дело. Аще би изволело величаство ваше прислати ка нам Димитриа зо то дело, ми васи го искамо. И аща би пришло жалование, ми васи единодушно есмо готови на войну и на службу вашего величаства са помощиу божиу и по указу вашего величаства.

А имати сказати от васе и за васе Димитрие, слуга вашего величаства. И извес[т]но ти буди, величаству, за погани род турски, како су вече мртви него живи от стр[а]ха. А наипаче васа, ти богом дана е[с]т, избавити род християнски от проклетих агарен.

Митрополит захлмински Ч(ч) ерасим

Племена земли нашей: Никшичи, Дробнаци, Пива, Гацко, Баняни, Ричани, Зубци, Хриснани, Новляни, Требине, Попово, Хрвати.

Имена от провинциа наших кнезовом и сердаром и воеводам: Иван Синобад, Теодор Янкович, Милинко Баиоч, кнез Иово Лазарович, кнез Живко Владиславл[и]ч, Лука Прото[по]па, кнез Милутин Вукашинович, кнез Лука Лакетич, протопопа Лука Копривица, войвода Михайло Симович, кнез Кузман Попович, кнез Милош Войнович, кнез Вуко Зорович, войвода Петро Ч(ч)еловий, войвода Ч(ч)уро Ивановий, кнез Иво [38] Степанович, кнез Миросав Иоанович, кнез Аврам Аранитович, кнез Вукоман Гаврилович, кнез Ч(ч)урица Тадий, кнез Пейо Григурович, протопопа Марко Балотич, кнез Вукота Вукашинович — васи единокупно челом биемо вашему пресветлому велич[а]ству и целуемо пресветлу десницу на многа лета о господи радовати се. Амин.

Месец иулие 18. В лето 7219 (1711).

ЦГАДА, ф. 86, оп. 1, д. 2, л. 3-3 об. Подлинник. Оттиски печатей: одна с надписью «Милостию божию митрополит Герасим» и 21 черногорских старейшин.