Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

17

1711 г. июля 13 — Грамота печского патриарха Афанасия Петру I с просьбой о помощи сербскому народу в его борьбе против Османской империи 1

Богом даному и богом венчаному, бл[а]говерному и христолюбивому, превеликеи монархсци пресв[е]тлому е. ц. величаству и нашему великому господару цару и великому кнезу Петру Алексииовичу (В тексте: Алексииовикю), самод[е]ржцу великорусинскому и малорусинскому, повелителю и обладателю неточному и западному, на многа лета величаствию ти о господи радовати се. Амин.

Афанасие, архиепискуп петски и патриарх всем ерблем и блъгьром, милостию божию и царского ти величаства богомоляц.

Известно буди царскому ти величаству, како приидоше от вашега царьскога величаства вси вьображена в слухи наше, вельми се възьдовасмо зело. Поспеши, владыко Христе с богоматерию, поспеши, благочьстиви, с богом даною ти властию и не забуди рода християнок[а]го. Яко же само вест, пресветло ти величаство, яко попрани есми и заблюдили от рода поганога агаранскога и в тежких бедам обретаемо се, яко овце, не имуще пастира. И скрьби, и узи, и тъмнице, и труди по все часи. На никого иного не имамо надежду, такмо на единого бога, пак на ваше пресветло царско величаство, да би ви господ бог своею помощию допосю подложити под ноге неприятеля, вери православне, проклетого агаранина. И вашему величаству, да исплъни господ бог желание вашего величаство, да избавите род православне от руке погански.

И аще бити въех тело увести, пресветло ти величаство, от наших край, поистини един ум и едина уста и едино ердце, яко же че (В тексте: ке) ви и болше сказати из уст въеу истину господин кир Димитрие.

Аще би се подигла воина от нашие стране, и сам буду на поможение и на службо излияти крьв сво[ю] за веру православну и за помощ вашему пресветлому величаству. Тачию сие мало на чрьние грамати с печатом уверение ради тако дати ест пресветлому величаствию ти. В уме [37] даруй, Христе боже, длъгоданъствия ти и бл[а]гому поспешению, еже на погани победу и одолению, въсегда о господи радовати се ваше пресветло царско величаство. Амин.

Афанасие, архиепискуп србьски и царскаго ти величаства богомолец. Амин.

Писа сию грамату месеца юлиа ден 13, рок 7219, в Белиграде, р. х. 1711.

ЦГАДА, ф. 86, оп. 1, д. 2, л. 2-2 об. Подлинник. Полуустав. Оттиск печати с надписью: «Милостию божию архиепископ пекский».


Комментарии

1. Грамота печского патриарха Афанасия была доставлена в Киев фельдмаршалу Б. П. Шереметеву в начале 1712 г. 25 марта 1712 г. последовал ответ Петра I, в котором царь призывал «христианский народ ко избавлению от варварского ярма склонять...» (Письма и бумаги..., т. 12, вып. 1, с. 147). Петр предполагал наладить постоянную почтовую связь с патриархом через генерал-майора русской службы графа Фому Кантакузена, братья которого — Михаил и Константин (бывший спафарий) — жили в Валахии (Там же, с. 422).