Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

93

Обращение боснийцев С. Абрамовича, П. Майсторовича и К. Нестеровича к Александру II с просьбой о помощи боснийскому народу и о предоставлении оружия из выделенного Сербии

20 августа 1858 г. Босния

Ваше величество, наимилоставиии государу!

Сад се четврто столетие навршуие како ие наша држава Босна под тиранску руку турску нешто приеваром, нешто пак соревнованьем тад [199] владаучих хришчанских царева и због препирака о закону, пала и пропала. Од оног доба до данашньег по историчкои истини зна се како наш народ до данас све постепено вечма и вечма страдао и пропадао, каква су безаконииа Турци чинили, какова насилииа и непоштенье проводили, и како су страшно и немилипе глобили.

Зна се, да су Турци, или болье речи, да Мехмед II преко 7000 племича у Зворник на рииеци Дрини претворно прииательски позвао и домамивши их све исиекао, да само кукавни народ босански обезглави, те да га лакше притисне и подиарми. Зна се да су Турци заоставше племиче коиису или као диеца или из других узрока дома заостали били или силом или прииеваром истурчили и тако им господство и спахилуке оставили. Та су племена и данас жива, као н[а]п[ример] Тодоровичи, Филиповичи, Льубовичи и т. д., и чуваиу и сад за сваки случаи своие старе дипломе краи турског берата, исто и данас знаду, коие им ие Крсно име било, т. свети Никола, Чурчев дан или свети Аранчео и т. д.

За овиием истурченим племством повело се послов и више больег и богатиег свииета те се потурчи да ие само на своме дому миран и да му глава остане. По времену ти потурченици гори су постали него прави Турци, и дотле су наш народ дотерали и у такову неволу бацали да веч сад ништа нема до иeдинe главе на себи и душе у себи.

Ми знамо да ие вашег величества покори родител, велики цар Никола прще девет година Србима у Србиии по Иефрему Ненадовичу, бившем совиeтникy, неколико хильада пушака са баионетима поклонити благоволио. Ми се наипокорние молимо да би ваше величество нама сиротиньском народу босанском милостиву руку помоги пружити и србском правителству наложити не одрекло да нама 2000 комада од оних пушака испоручи 1.

То оружие ми данас у обрану од зликоваца и силепииа Турака потребуиемо коии свога цара не почину и ньегове заповщести — хатхумаиум — не слушаиу нити доруштаиу да се у диeиcтвo приведе.

Турци су нас приеварно прще четири стотине година задобили, ми смо ради данас да се од тъих иуначки ослободимо и славу нашу и слободу повратимо. Кад ие Турцима слободно било хаидучки и непоштено на нас коии им нисмо никако криви били, ударати и нас иapмити да ие и нама слободно наше добро, то иecт слободу и државно право, од ньих натраг повратити.

Вашег величества покорш родитель иe свуда нас бранио, но ми никад нисмо те згодне прилике имали дичи се као што сад имамо. Ми хочемо да само за ваше величество, као за нашег императора и цара знамо, а ни за ког другог.

Зато се високои милости препоручуиемо и остаиемо са страхопочитаньем

Вашег величества наипокорниии

прото Стефан Аврамович, Петар Майсторович, Крто Несторович

АВПР, ф, ГА V-А2, д. 800, л. 244 и об. Подлинник.


Комментарии

1. В Сербском княжестве большое значение придавалось развитию военного дела: была открыта военная школа, молодые люди посылались за границу для изучения военного искусства, в Крагуеваце и Белграде были основаны литейные заводы для изготовления пушек. Однако ружья в княжестве не выпускались, а закупались за рубежом. В 1848 г. Ефрем Ненадович, ездивший в Россию с несколькими офицерами, привез. 10 тыс. ружей (см.: Попов Н. Россия и Сербия: Исторический очерк русского покровительства Сербии с 1806 по 1856 г. М., 1869, ч. 2, с. 368).