Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

81

Обращение боснийских беженцев в Австрии к российскому консулу в Белграде М. Р. Милошевичу с просьбой о защите и покровительстве России 1

30 июня 1858 г.

Ваше високоблагородие, милостиви господин консуле!

Несречни народ сербски у Турской држави живечи заокружен са безграничним угнетаванем свои беснилом опоени ага и спаия, данас више но што е икад, усучуе се као предани синови и покорне слуге од малог до великог вашем високоблагородию, а чрез вас и великоможном престолу непобедиме православне Русие, пайкраче са печалним срдцем допринети.

Да е турска сила наших ага и спаия сада веча и бесния нежели игда сведочи тай доказ што су многе босанско-србско-православне породице у овой години гомилама свой завичай и огниште оставити и у чесарскои земльи себи и породицама пропитание тражити морали. Но веча часть не могучи се на таково што решити волела е задржати свою старину и у той надежди да че и ньима веч едном сунце правде синути те да че велике хрястианске силе сетити се бедне тако назване рае босанске и ньой по уговору париском хатхуманюн у давнопожелаемо [182] човеческо дело привести уздржавала се уедно и од сваки штета и подузеча, с коима би може бити пред тучим светом као бунтовни народ назвати се могао. Кажемо да смо се уздржавали у границами стрпеливости док ево нису све мере силног людског прогонства до найвечег степеня иступленя дошле, што е нас од малог до найстариег у найвечи пламен раздражености и огорченя довело те смо се сви на робске ноге наше подигли да, ако можно буде, да се ови наши крвопия и силерия, ага и спаия, конечно ослободимо или при том до последнег да пропаднемо, зашто нам е свагда боле не сушествовати него ли и дале робови османови последователя остати да нам осим свега што смо крвавим зноем и трудом прибавили йош и последну краву, кою за препитание неяке наше дечице придржавати морамо, насилно грабе и присвоявати могу.

Ваше високоблагородие, милостивни господин консуле, и осим ове наше плачевне молбе значе ваша неоценима особа да су бесни потурченяцы бошняцы, наши агe и спаие, а с нима сви зулумчари на нашу босанску сиротиню варварски напали и грозна своя безчиния не само на одраслим него и на невиной дечицы тирански чине та ко да су ови дана неяку дечицу спопаднувши за власи од главе са едном руком а са другом душманским мачом своим свие по комад од нега док до жалостне главе не доче. И многа подобна свирепства коя се нису могла ни сама она времена измислити кад су гонения найвечи мах заузела била.

Несречни положай нашег народа србског и све ове и друге подобие беде вальда се нигде на свету толико ублажити не би могао колико у великоможной, непобедимой и единоверно[й] и сродной нам Российской империи. Зато ми и опет слободно и пуном надеждом очи и мисли наше на север бацамо заклиняючи вашу велику особу, а преко вас великоможни и православии престол благословене Руссиеда нам као брачи по вери и сродству у беди и невольи стенучи ону благодат и помой милостивно пружи као нам као людма веч едноч и праведно па ма коим начином уделита бити би могла; а та е да се ови бесни зулумчара наши, спаия, и са овим скопчани непогода конечно избавимо и као люди и христиани мучно на корист богу и нашим ближним поживити узможемо. Само озбильна беседа силне и простране Руссие ту е незадржано и избавлене рода православног у овим несретним краевима. До тога времена кое жельно на побольшане наше битности очекуемо стараче се православии народ србски одбияти и нападати на свог од векова найвечег душманина, еда бог да, да се и нас што скорие богата милост велики сила, а особито нам обожаеме и неустрашиме Руссие излие.

Препоручуючи ову нашу плачевну молбу вашем високоблагородию да би исту по милости вашой до знаня великог и обштемилостивог императора Александра отечески преподати умилостивили се са найвечим страхопочитанем и конечном синовском преданности изумиремо.

Вашег високоблагородия, милостивног господина консула, препокорни слуге-рая или цели народ христианскобосански. Сви за еднога и едан за све.

АВПР, ф. ГА V-A2, д. 241, л. 26-27. Подлинник.


Комментарии

1. 11 июля 1858 г. боснийские беженцы вторично обратились к М. Р. Милошевичу. Сообщая, что в Австрии находится около 20 тыс. беженцев из Боснии и что австрийские власти относятся к ним недоброжелательно, авторы обращения просили оказать помощь беженцам (см.: АВПР, ф. ГА V-A2, д. 800., л. 241).