Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

236

Письмо С. Перовича В. В. Безобразову об обращении герцеговинцев к России и Сербии с просьбой о помощи

1 мая 1864 г.

Припознаваючи све добро и полезно што е радило русийско правителство за сречу србско-херцеговачкого народа, садашньи положай Херцеговине, я себе мечем у дужность одкрити вама, као русийском представнику и србском добротвору и човеку родолюбцу кои си любавно желио и искрено радио за сречу херцеговачког народа у свако вриеме.

Я сам се договорио са херцеговачким главарима и написали смо молбенице за Русию и Србию умоляваючи да нам пошлю новце и оружие. На то Лука Вукалович, войвода, кои е и пристао, пошле мени посланика да му пошлем ове кньиге да се подпишу херцеговачки главари, како што чете и вичети из ови[х] кньига кое вам шалем, а тако исто и Лучине интриге да се то изврши само у негово име, а не од стране главара народни; зато е и задржао найприе код себе ове кньиге четири месеца, а послие као да главари ниесу се шчели подписати вративши кньиге само са своим мухром.

Я себе мечем у дужность казати вам да руско правителство гледа на Луку као на представника народнога кои е у последно вриеме изневерио свой народ и метнуо смутно измечу себе и главара. Дакле, кад е изневерио свой народ, како нече изневерити Русию, у кога е имала толико повереня и коя му е залуду давала благодеяния кои е и досада варао Русию да е с ньим херцеговачки народ.

АВПР, ф. ГА V-A2, д. 617, л. 22 и об. Копия.