Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

174

Прошение высоковской православной общины Е. Р. Щулепникову о подчинении высоковской школы сараевскому женскому училищу и о присылке учителей

Не позднее 19 октября 1861 г.

(Датируется по препроводительному донесению)

Ниову високо царско руском славном правителству од обштине из касабе Високог, у коме има христиански куча од 70 до 80 и све сиротине и сиромаштине фала богу. Храм имамо кои смо начинили има неколике године. Са своием трудом и с помочи народа и приятеля прослужилог и [356] процватила с даром богатием од ваше високе славне стране и покрай дркве начинили смо школу и завели да се деца уче помало како смо кад могли, некада имали учителя, а некад нисмо. Сад на жалост не имамо никако и видимо да смо до тога дошли беднога станя да га нисмо никака кадри издржавати. Касаба е мала, а бог дао деце доста: и мушке, и женске. Народ би желио да им деца не остану брез науке, због тога покорно молимо високо славно правителство да се смилую учинити рукопомоч за школу; не били како с вашом рукопомочи имали учителя и учителку 1. За учителку молимо не бисте ли явили госпои Стаки Скендеровой, директору девоичке [више] школе у Сараеву. Има у школи една девойка родом из Високог, коя е добро изучила и могла би нама бити за учителку. Молимо учините нам ту рукопомоч и молимо да учините доброту явити г. Стаки да нам она будне управител школа, то е наша желя.

Ефимер ерей Перо Кошелевич.

Иосо Иованович [Печать]

Мило Станишич [Печать]

Чорчо Степанович [Печать]

АВПР, ф. Г А V-А2, д. 803, л. 152. Подлинник. Печать церкви Св. Прокопия в г. Высоком и 3 оттиска личных печатей, л. 153.пер. на рус. яз., современный подлиннику.


Комментарии

1. 19 октября 1861 г. Е. Р. Щулепников переслал прошение общины г. Высоко директору Азиатского департамента МИД Н. П. Игнатьеву. В препроводительной записке Щулепников ходатайствовал об удовлетворении просьбы жителей города (см. АВПР, ф. ГА V-А2, д. 803, л. 150-151).