Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

164

Письмо Л. Вукаловича В. В. Безобразову с просьбой оказать помощь в переговорах с турецкими властями

18 июня 1861 г. Зубцы

Господине!

Препоручием се вашеме благородну молимо немоите бити увриечени за онаи наш состанак у Суторини.

Будучи када смо Нули да ви долазите у Суторину са Омер пашом и осталом комисиом ми смо се обрадовали вашем долазку будучи смо мислили да че нас послие четири виека у тами живечи огранути сунце, мислечи да чете ви нас царском правом, са помочу вашие дворова обрадовати да и ми уживамо права ка и остали други у Европи народи за коиом сав ерцеговачки народ вопие и права тражи.

А ви сте нам одговорили да ви нама без Омер паше никаква одговора дати не морете, пити нама у великои нужди помочи, за друго што нам Омер паша нече дати од своие волия су тием сте наш народ и яко ожалостили и уплатили.

Буду и знадем што су Турци и ниове паше, како су с нами до сад владали, а и вам и е добро познато и целой Европи потоме и я мислим да ми ви замерити нечете што ниесам пошо на виеру Омер пашину и томе народу што ме ние пуштио када и е разумно да и е сва судбина наша у руками Омер паше, а особито од 400 година до данас кои е гогочемо (Так в тексте. Следует гох-хочемо) главара Турцима пратили той се више ние врчо своиои кучи.

А вами е добро познато и свои Европи каква и е нас неволия нагнала на оваи устанок. Турци су нас свакоякием тиранством прогонили и свакояко варварство на нас изливали кояе не би никаково перо могло описати. Коие више трпити нисмо могли то нас и е побудило да устанемо на оружие с том намиером да под то турско и варварство под кои е ми смо до данас живили никако подлечи до капи крви нечемо.

Ми ниесмо скотови како нас Турци сматраиу него народ ка и остали народ ми очемо слободу как и други народ и царска права да уживамо. Ово ми тражимо и молимо прво бога и свакога да нам притече у помоч и да крвопроличу конац учинити. Ми те желие ниесмо да се крв пролиева зато и вама даиемо на знание да ми желимо мир со Омер пашом учинити то ест ако би царску праву издао за то да смо и вашему благородиу препоручени да би се потрудили са Омер пашом споразумиете се.

Есам ваш доброжелечи Лука Вукалович

Верно: Вал. Безобразов

АВПР, ф. Посольство е