Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

139

Обращение боснийских беженцев в Австрии к В. II. Балабину с изложением бедственного положения христиан в Боснии и Герцеговине и с просьбой о защите и покровительстве

Не позднее 14 июня 1860 г.

(Датируется по предпроводительному донесению)

Ваша светлост!

Мы овдеподписаныи свештеници и народный люди из Босне побеглисмо из отечества нашег даби оваи живот обезбедили и могли се без опасности паштити за обезбеченье браче наше оставше у Босни, Грцеговини и Старой Србии.

Од туда нам стигоше ови дана жалостни гласови да Турци због немира кои се появлюю у Мачарской, а особито због вреве коя бива, у Хрватской, Славонии и Србской Войводини, одакле им брача наша здраво прете, боечи се каквог обштег покрета у кой би се и босанско-ерцеговачкии христяни умешати могли, почели су свирепиом него до сада строгошчу поступати, убияючи потайно наше главне люде, и претечи да че крштени народ сав погубити.

Христяни не сматраю то за голу претню, веч здраво слуте да би се каква почастна а можда и обшта сеча могла деиствително покушати, почем су Турци и у пречашня времена прибегавали том крволочном средству кад год би се побояли какве опасности од наше стране. Док е народ наш сав оружан био, бияше мы лако сечу ограничити на поедина места, ер Турци видечи га готова на одбрану свуд у земльи, и боечи се да се сав се побуни, [поделили] би се мечу собом у мению и одустали би. Али тай страх сад и надржава од кад е Омер-паша христяне коначно обезоружао, сад Турци виде да нас могу као овце лако поклати, па су бесни; а у свом беснилу и у слутаньи какое вероятие погибели са стране, могли би свашта покушати.

У тако ужасном положеню мы понижи овдеподписаныи обрачамо се пуним поузданем на вашу светлост, молечи вас да благоизволите доставити погибел кою предвичамо великодушном православном цару Александру покорно замоливши га од стране свега србског христянског народа да се смилуе поставити га што прие у стане како би могао успешно одбранити се од сваког могучег турског напада. Народ имао би сву нуждну отважност да се брани, али голим рукама то не може, па духом клонява.

Знаючи вашу благонаклоност к Србству, а велико милосердие неговог величества цара према свима христянима особито Словенима, мы се твердо надамо да нас нече оставити без заштите у овом магновеню кад нам смртни турски мач над главом виси, веч да че се отчинским чувством побринути за наше потайно и благвремено обезбеченье, да и мы не би прошли као христяни у Сирии, коима е цар французски ако и великодушно ипак одвеч доцкан у помоч притекао.

Молечи свесрдно бога за царево и ваше здравле, и за благополучие мошне Русие всмо у найвечой покорности

нижайше слуге

(Далее следует 89 подписей и 53 оттиска личных печатей)

АВПР, ф. ГА V-А2, д. 802, л. 142-144. Подлинник. 53 оттиска личных печатей.