Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

117

Обращение боснийских беженцев в Сербии к Александру II с просьбой о защите от беззаконий и произвола турецких властей

8 июня 1859 г. Белград

Ваше величество, православный государь!

Из дальне по разстоянию земле но близке по човеколюбию престола великог народа руског, подижемо мы вапиючий глас к човечно-християнском срцу племеном цара руског и молимо за милостивый поглед на яде страшног нашег положеня.

Мы, несречни християни у Турской, а нарочито у турской Босни носечи иго отоманско вей изнемогосмо под страшним притиском силеция [231] мусломана тако, да намо одакле управо и да одпочнемо опис плачевног станя свога.

Мы нисмо люди, пред очима наши нечовечны тираны: мы смо погани чаури и пси, кое мучити и киньити, найвеча е заслуга сваком Турчину.

Мы немамо слободе имати бар едину неузмучену утеху у своиой вери. Не само да нам ние слободно — и ако хатихумаиум гласно дозволява — додизати нове цркве и школе, него насилници иош и досад сачуване храмове божие руше, плене, безчесте и злоставляю наше свештенике, од коих млоги носе о врату епитрахиле на ньима, самима прорешетане куршумима турским у време свештенодействованя, а колико их е главой платило смелост служити службу божию!!

После таког страшног узгнетаваня наше личности и вере, о иманю и о мирном уживаню плодова трудова свои ни говорити не треба, и доста е ако само кажемо да е 31 куча платила за 1858 му годину баяги закониты данака 190 кеса=95 000 гроша. То е узето по рачуну а колико е иош оглоблено сваког рачуна!! Та на сама свештенодейства ударене су страшне таксе!

Овако горко стане довело нас е до крайне сиротине и очаяня тако, да смо кое од зулума, кое гонена и мученя, кое од свакидашнег убийства приморани живити као дивльи зверови по шумама, и ранити се травом и коренем. Па уздаючи се у православног цара сречне Русие, без кое бы мы давно избрисани были из кньиге православне цркве, сад при найвечой опасности вере наше и миле нам славенске народности, узели смо слободу из дубльине маглом уздисая и крвлю покривене несречне земле србске Босне вапити к теби племенити човеколюбче и молити, да бы се смиловао за любов бога, за любов погаженог достоинства човечиег и за любав единства наше вере и единоплемености помочи у робству гинучем народу, не были се кадгод и нама тешка судба у делу а не само на артии наболе окренула; па ако и одатле ништа не буде, мы вам се исповедамо да чемо устати па сви изгинути или сви ослободити се, ер овако зиму дочекати не можемо. Молимо, да се Турци кои нису солдата раоружаю као и мы християни, да се у судовима наместе не ондашньи спаие наши крвопие, него они кои немаю земле у Босни и да у тим судовима буду християни примлени и за судие и за сведоке и да се тречина коа нас ликом опаса сасвим укине, како бы и мы уровняли се бар са осталим поданицима султановим.

Погледай славни царе православный на тежку судбину единоверног ти тужног народа кои на очи християнске Европе стене и у робству подобног старим робовима и кои од тебе очекуе или вест избавленя или самртну пресуду. Помисли каква сладка благосиляня очекую тебе човеколюбче и твой народ из уста угнетеног а тобом ослобоченог народа и целог неговог потомства па промисли облакшати у делу неподносиму судбу.

Очекуючи скору помоч с найдубльим почитанием остаемо стенючи под тежким игом нечовечны и безбожны мучителя.

Несречни Босанци: Ристо Стоянович, Давид Чурчевич, Градачка наия, Крста Несторович, Брчка наия, Лазар Шарчевич, Беленска наия, Паво Симич, Баниа Лука наия, Ачим Чурчевич, дето, Тодо Стойанович, Новска наия, Иовица Милийевич, Маиданска наия, Басил Лазич, Крупска наия, Голуб Бабий, Биачка наия, Нина Мандич, Цазинска наия

АВПР, ф. ГА V-А2, д. 242, л. 29-30. Подлинник.