Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

6

Обращение населения Казарацкой нахии к Александру II с просьбой о защите от произвола турецких властей и об организации европейской комиссии по делам Боснии 1

30 октября 1856 г.

На биеле руке честитога цара Александра другога!

Откако е свети княз Дазар битку на Косову изгубио 2, и Турци ове пределе заузеше, ние нам ник ада тако докундисало као што е сада. И у найгора она времена док су яничари и даие беснили могло се живити и некако те, некако (Так в тексте) нима плахати. Али ево нам сада свима пропасти.

О, камо е твоя силна мой, от други избавителю! Камо су оне наше наде изчезле и свое тракове от нас сасвим сакриле. Ние ли то богу плакати? Кад се е оваи последни рат започео свака е християнска душа у тайности [29] девала веселейи се да иой е близо сунце избавлена и да че скоро засяти, и звезда Даница-предходница да нам е веч огранула.

Но преварисмо се, и како люто! Блажене намети достойни цар Никола поче за нас радити. Ти, честити царе, то настави и, по могучству, и рат доверши. Изгледи наши по уговореном миру чинили су се лиепи бити, но ево гердни последица после тога.

Гердна злоба турска веч е мане преузела, и бог нам е сведок, да се више подносити не море.

Никад ние толика множина народа колика е сада под турским ярмом тако стеняла као сада. Она вапие за своим избавленем. И готови смо сви, не само физично но и материално, себе жертвовати. Не мисли, о велики мужу и пресветли царе, да су ово голе риечи. Ниесу, богме, ер излазе из они персию у коима права християнска крв ври и кои вас онако исто као и вашег незаборавленог отца Николу обожаваю. Од рода у род споминяе се негово свето име. Што чемо ми сада? Куд чемо прибечи и гди помочи тражити? Ако е йош ту не начемо.

Ваша светлост море нами помочи. И не буде ли тога, ондасмо сви образ и подобие божие носечи от Турака сатрени и као марва погажени и битчемо на срамоту свию еуропейски сила сатрени и уништени, кое е в онако едина намера турска,

Ево само неколико примера. Турчин кад нас глоби и отима нашу сиротиню не говори другчие но: дай, влаше, крст ти твой, нека т поможесада Мойсков (Имеются в виду: русские). Ни е ли то поруга?

Спахие и пандури оглобише све до голе душе. Последни нам не служе за обрану но служе первим за слиепо орудие. Они сами казую да им то мудири и вечи османлие тако заповиедаю.

Приедорски мудир послао е свога булюбашу да ту покупи од рае 100 дуката, и то се не зна на што е. Овай тешко дочека ту заповед и употребивши нею и на свою корист скупи оно 100 дуката и уз то йошт 150 дуката за себе. Против овога подише се тужба, и булюбаша каза у очи мудиру да му е то тако заповидио. Но нити оваи, нити онаи прими и наиманю каштигу за то. И тако пропадоше наши новци. Има куча кое су од 10 до 12 дуката давали. А тако раде и сви други.

О, какове зулуме не чине Турци! Сокруши ньи боже. Приедорског капитана синови, Усеин и Асанбег убише поштеног човека Дмитра Марина и Якова Миича и двоицу йошт из Кнеж поля. Па што им учини турски суд за то? Ништа. Но гле вечег зла примораше ниове сроднике да отступе од те тужбе и да реку да они ниесу то зло учинили и да ниесу томе убилству криви. Ево сада, дакле, горег зла него е и перво било. Турци када из апса изичоше ударише на сроднике Миича и Маринове и наплатише се што су у апсу поарчили. Какови су им рачун онда правили то сваки знати море. Ер гди се Турчин наплачуе ту онай крви блюе кои плача.

Каимаками су найвече огулие, мудири им следую, а булюбаше и пандури извершую ово гадно дело. Турци обесчестите сав християнлук. Гди е боля млада или девойка, та е турска. А не могу ли тога радити, кад им ми одолети не моремо? Турчин попане ятаган свой пак нашем детету или нами на врат метне, и на воли нему онда стой само да притисне. Све они то чинити могу ер су нам одузели оно ш чим би се бранити могли. Оружие, новац и друго — све е ниово.

Када се трейина и десетина купи, ту се чини онако како е Турчин разположен. Од правде нема ни говора, и да би он онако као што би бити [30] морало поступа. Нами даде трече, а нему све оно остало. Узимаю десетину от 30 — 35 семена, а тога у нас ни нема. Найкашне морамо и лешнике по шуми за ни ичи купити. З десетином е и горо,: ню купе Турци — Стамболие или Сарайлие они продаду другима и то са великим добитком, а ови опет другима. И тако док се до нас доче, и наши Турци прекупе, кошта 10 пута више него е Стамболия за ню дао. И опет онда нече да ню у есен покупе но нроцене ню по свойой чуди, тефтершну и тек на пролече новце купе. Ниов е тефтер увек у свойой якости, и ми га морамо по тринут плачати. И опет га нече да уништи. Од казана шливе узимаю по 10 цванцика, а ми би га радо по три дали. Ферман, или хатхумаюм царски 3, чуемо сви, али какови су нам плодови од нега. Ш неме нам е млого и млого обечано, али ние ништа изпунено, но осташе голе риечи. И гле, сад нема веч ни отражине от нега, но на жалост нашу велику постаде нам горе него е икада било. Слободе нема никакове, облакшице йошт мане. Нема ништа доброга, но све найде горе и горе.

Цркве, рекоше да смиемо правити, али сада вала не смие нитко ни помислити, а камолие о граченю проговорити од звона ние ни мисли. Камо среча да не буде никад тай ферман ни изишб боле би нам било ер Турчин каже да му сви цесари оно одузети не могу што му е отац на Косову задобио и бог дао. И оно мало цркви што смо имали вей су уготово све срушили.

С поповима и кнезовима читава е напаст ер они мораю радити онако као што им Турци заповиедаю говоречи: дао сам тебика сенет, гули влахе, меника и себика. Не мораю ли они то чинити кад им смрт у турскои руци стой, а немаду се коме зато потужити?

Султания се вигде подносити не море ер Турчин у сваку риеч каже да су власи и рая сва створени од пачареза, и само зато да нема (Так в тексте) раде и ньи ране.

Шура не море гора бити него е сами пянци и огулие, што су новског кадие Мухла Мехмеда синови то су найвечи зулумчари. Сад су Турци некакви аскериго измислили и у то име страшно глобе: досад е био арар 15 гроша, а сад има куча, кое су од последнег жалосног фермана вей до 10-12 дуката дати морали.

Пандури добию свою плачу, али од те ништа не троше, но ми ньи и ниове конье бин бадава ранити морамо. Гди они дочу, ту се коле, пече, вари и сиече. А тко не би има оно што они оче, тай мора чак у десето село ичи тражити, а они жене и девочке около куче нагоне. Десетари су пет пута гори.

Ето, премидостиви царе! То е од хиляду зала само нешто наведено, али зато тужимо се теби да нам поможеш. Израдите да се ствар строго испита, пак чете се уверити о хрчавом станю ядне Босне и незини християна. Док гоч Бошняци-Турци господарили буду све че зло бити. И ми сви бугум пропасти морамо ако нам помочи не буде с ваше стране. Или у воду или у гору — некуда се мора, царство променити не можемо, осим да нам е могуче под ваше крило прибечи. Радите, дакле, да се састави комесия коя би могла бити с ваше, каурске, француске и турске стране. И тек онда би се видило, како нам е.

Ово е желя све Босне, не само християна но и сиромашние Турака. Они би баш више говорили да имаду коме. Ер е и нема (Так в тексте) докундисало као и нами. И не буде ли тебе бити че ова шта и то наскоро. Та имамо и ми люди кой че нас водити, нетко пушку, нетко колац, а нетко и сикиру. И тако чемо се листом дигнуги да се или ослободимо или сасвим [31] пропаднемо. Ти можеш нашу крв поштедити и можеш нам помочи, ти, о честити; даре, а нитко друга!

Предаючи се у отеческа ваша недра, молечи се богу тоило за ваше и целе ваше круне и породице здравле остаемо любечи вам скут и колено

сви християни в Босной

АВПР, Ф- ГА V-А2, д. 799, л. 12-17. Подлинник; ф. Посольство в Константинополе, д. 421, л. 172-176. Пер. на рус. яз., современный подлиннику.


Комментарии

1. В препроводительном донесении консула в Сараеве А. Ф. Гильфердинга директору Азиатского департамента МИД Е. П. Ковалевскому от 14 (26) февраля 1857 г. указывалось, что прошение было передано русскому консулу в Белграде М. Милошевичу тайно пробравшимися в Белград четырьмя боснийцами — делегатами населения Козарацкой нахии. Текст его составили монахи Ващаницкого монастыря, расположенного близ Козары (АВПР, ф. ГА V-A2, д. 799, л. 4-5 об.). В ответном письме от 15 марта 1857 г. Е. П. Ковалевский сообщал, что какие-либо меры по этому прошению можно будет принять, если факты, изложенные в нем, найдут подтверждение у христиан нескольких нахий Боснии и консулов других держав (АВПР, ф. Посольство в Константинополе, д. 421, л. 177 и об.).

2. Выражение «святой князь Лазар» появилось в сербских народных песнях после Косовской битвы 28 июня 1389 г., в которой сербские войска князя Лазара были разбиты Мурадом I и сербский князь погиб.

3. Хатт-и хумаюн — «Священный указ» турецкого султана о реформах от 18 февраля 1856 г. был составлен при участии послов в Константинополе Англии, Франции и Австрии и имел целью предупредить требования более широких реформ, выдвигаемых Россией накануне Парижского конгресса (см. примеч. 2 к док. 119). Он провозглашал правовое равенство всех подданных Османской империи без различия веры, объявлял о допуске немусульман к государственной службе, о равном налогообложении и постепенной отмене откупов. Провозглашалась свобода религиозных вероисповеданий. Религиозным объединениям разрешалось создавать общины для управления церковным имуществом и школами. Церковные налоги отменялись и заменялись фиксированным доходом патриарха. Порта обещала не препятствовать постройке училищ и больниц.

Несмотря на ограниченный характер реформ и последующий фактический отказ от их осуществления, хатт-и хумаюн в определенной степени способствовал укреплению общинного самоуправления и явился правовой основой защиты христианского населения. Он давал легальную опору христианам в борьбе за свои национальные и политические требования, а России — возможность поддержки этой борьбы (см.: Восточный вопрос во внешней политике России: Конец XVIII — начало XX в. М., 1978, с. 159; Vuchinich W. The Ottoman Empire: Its Bevord and Legacy. Princeton, 1956).