Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

№ 106

Письмо М. Ф. Германа М. Обреновичу с уверением о покровительстве России Сербии и со сведениями о сербских эмигрантах в Бессарабии

30 мая 1817 г.
Бухарест

Ваше высокородие, милостивейший государ!

Подтверждовам вама мое писание по Матия Бичо отправленно от 19-го сего месеца, сос поскриптом от 21-го и с приложением копия от рапорта от 23 априла прошедшаго, такоер и другии важнейший писма министериялны послао сам за кои недоумеем да нисте получили све порядочно, како што треба.

Вы, милостивый государ, не можете сумневатся на покровительство государя императора, кой е веч вас и целога народа под его непобедимым крилом приватно, и скоро надеемся решение того часа сречнаго, толко я могу вас уверити да веч сумня никаква ние, него за цело да га держите како и от писма по Матия отправлено що сам вама послао оче да разумеете све пойме на какав начин биче Сербли под крилом [153] государя императ[ора] него у ови критическа обстоятельства, но должна врло лепо поступати сос ваши враги до решение ваши дела коя скоро бича приведена в концу.

Ево данас полазе неколико фамилий сербски за туна, сами беднейший от них отликуе ее Стошич воевода, кой човек врло почтен него бои се вама. Того ради я дао му сам едно писмо до вас от 29-го сего, да быхте его лепо приймили кой то за вас ни наймане ние имао сопротивно, илити против народу щогод зло, замешательство водио.

Други остався овде кой немаду коне, докле бег им даде кола и волова да пойду онамо, то остав за време овде, докле видиме, како че бити решение за все народа, а две жене и една дивойка турцке кой су били у Бесарабию одоша, у Турци овде, и ома сос почта отправиша и у Видино. Здешни Бечли-ага прибрати, и ома посла, и они су сами побегли у Турци.

Дакле просим покорно до ми даете наставление, що да радимо сос ови, що имаду жене турцке, що остаю овде под каким образом да се защищаваю, илити молите и князя здешнаго, и консула русийскаго да и чуваю от всяко зло, илити да пошлю на какву страну да ниса пред очима близко за сада.

Капитан Иоргач отишао е нанова от Яша у Немачко, у Бело Цркво, него мотрите на нега да непрече онамо да мути ко е що противо вас, а он всегда тражи нека дела онамо, и Кара Георге иош нече да се отправи за Милгород (Миргород) него мора я мислим оче да сада баш да га принудио сос силом да иде ако нече сос добре воле.

Еднога руссийскаго солдата оправили сте сос вашим паспортом оттуда за овде кой дошао и много при господина генерала вас похвалио, за сваща, и да го сте подарили 7 гроша на пут, и да е био всегде у Сербио добро дочекан и то е вама велика честь учинена за гостоприемство ваше то сте урадили.

Ради Бога молим вас за Георгета писара пишите ми, ели е дошао, и письма ели сте добили защо са била сами нужнейшая по него отправлена. На ново очу вас просити за коня бегова, що сам вама писао по Матия, и на консула едного или ата или лепога коня.

Я имадем при себе еднога ата молога раста (миндил) али врло лепога ако би от потреба вама био изволите да га пошлем сос прво прилико.

Сос ово писмо полази овде господар Нешо Туфекчия здешни, кой вама носи едан чиф пищове лепа, и пушку за продане кроме друга много, него молим ласкательно да се обхождавате шнима, кад се врати овде да би вас похвалио весде.

За Неша Т. нашего нища зло пред ними немой да говорите будучи он еди у негови куче, него политично обхождавам се и за Неша ш ниме.

За новце доволно по Матия Бичо послао сам вами да ми пошлете веч сам и вас беспокойти неподобае.

Ови дана поче да смарди щогод арчаво како да не може мой ортак у Цриградо сос вашего господара да се погоди и бойм се оче бити свадбу, него йош е посла у мраку, толко ви очете добити известие по птице, ако бы и 1000 гр. потрошио.

Хаци Продан нема трошак та е пао на мой врат ако заповедните да му давам, молим отпишите ми, имам ли слободно да му дам или немам и колико да му дам.

Барон Строганов йош ние био на капии (то есть удиенцертра (Так в тексте, вероятно: аудиенция) султана), защо не могу да се склону йош на зактеване.

С глубочайшим высокопочитанием и с такия же преданности имеем чест пребывати навсегда до гроба жизни вашего високородия, милостивейший государ, всепокорнейший и всенижайший слуга

Михаило Герм[ан] с.р. [154]

Р.S. Господину братиям вашим Ефрему и 1овану покорно кланяюся. Такочери господару Димитриу и Павлу Теодоровичу.

Напис: Господну Милошу Обреновичу, в[ерховному] к[незу] и упр[авителу] н[арода] с[ербског] у Београд.

Примечание переписчика: Печат, кои е затварао писмо искеран, выше нега стой написано руком секретаре Милошева: Одговорено 19 юлиа 1817.

АСАНУ. № 664. Копия.