Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

№ 103

Письмо М. Ф. Германа М. Обреновичу о действиях Г. А. Строганова по решению сербского вопроса и о сербских эмигрантах в Бессарабии

19 мая 1817 г.
Букарест

Ваше высокородие, милостивый государ!

На 20-го прошедшего месяца марта приймио сам ваше честное послание из Крагуевац от 4 марта с приложении писмами к русийскому правительству. И тако я ома отдао сам овдешному генерал консолу Пини, кой сос пощу цароградскою отправио, где е принадлежало, и я совокупно сам сос моим писанием его сиятельству г-ну Капо Д’Истрию и генералу Бахметеву, в Бесарабской области управител, о воздержание сви старешина сербска. що се налазу онамо, и о том будите у миру- има неколико фамилие що су дошли от Бесарабию и ду за у Сербию, како и що че видите от мое писмо писато к вама от 20 априла по Марко Филиповича и сада рапорт от оне фамилии приключавам на ваше благорасмотрение, пойме.

По Георгия Димитриевича писара от 15 марта прошедшего месяца имао сам чест вама приключити копия от едно писмо, писано на мене от барона Григория Александровича Строганова, кой ми пише явно заради наша дела кое несумнявам се, да нисте до сад приимили они мои писма; такочер и друго присовокуплено от бывшего консула генералнаго Лука Кирико, статскаго советника, от кой писма сва обстоятельства оче да разумете, у каком состоянию стое.

Сос велико мое удивление видим да нисте добро разумели писмо прежнее, от 20 генваря, от вишереченного генеральнаго консула Луки Кирико, в коем писма он пише вама да его превосходительство барон Г. А. Строганов ему предписует, да взвести вас, что касающися сербския дела он по указу его императорского величества представил я Порте право вступление в дела сербская, который имеет наш высочайший двор по силе VIII пункта (или статьия) Букаресткаго трактата; а не представил он у Порте, что Сербия не зависит ни наймане от фермана султанскаго 1. Он пишет от себе, что по сему щастие Сербии не зависит от фермана султанскаго, кое и видите от мое писмо к вама писано от 24 януария, с коем писмом я пишем следующие; с великим моим удовольствием имеем честь представити едно писмо, от г-на генералнаго консула от 20-го сего месеца отпущено на вас, по заповести его превосходительства г-на барона Григория Александровича Строганова, полномочного министра и проч. его импер[аторскаго] величества при Оттоманской Порти, что он уже касающися сербския дела представил дивану турецкому о наше щастие и пишет, что Сербия не зависит от фермана султанскаго, що е био пожалован нашим депутатом во время ихно пребытие в Цариграде. И тако с тим образом ви сте не могли разумети да ние представио дивану що Сербия не зависит от фермана, него особо он то пише по оне причине, що ние био ферман исполнен от везира белградскаго, зо су донели депутати наши, и тако молим за размотрите. Более я видим що господар ваш [147] секретар ние ову нойму поняо добро да вашему высокородию изтолкуе поради да йдемо согласно о всех.

Имеем чест приключити едно писмо от его пр[евосходительст]ва барона Г. А. Строганова копия 2, що ми пише да морате какое возможно ставити се добро с турцима све да ча задоволите, и да не дасте какав узрок сопротивен будучи обстоятельства нынешна не дозволяваю нимало сумнение-како изволите от исте копие разумети. И ево и превод на сербски равным образом имеем честь приключити и писмо от вынешнего генераль консула его пр[евосходительст]во Александр Александрович Пини, действительни статски советник его импер[аторскаго] величества, о святие дела, а друго писмо и он пише вама заради ошипки що сте учинили вышепомянутаго параграфа.

Отслао сам рапорт везде, заради ону буну що су почели да ураду у Сербию Цукич и Симо и що су радили то су и нашли 3.

За чудо ми е що господин секретар йош една погрешка у писмо ваше от 4 марта учинио, е сиреч следующае: пишете ми "Ещо ти шалем два чиста табака с приложени печати, ако потребуе куда што от народне стране от кога просити пиши и што скорие действуй", а я знаке два табака нисам приймио, него валяло бы да учини едну поскрипту и да уничтожи они два табака када нису приключени, защо я с тим образом морам да отговарам сутра тако иде рет и тако молим на одговор да ми пишете како нисте они 2 табака послали за порядок.

За от овде ви се ништа небрините како му драго морате вы пре свакога узнати ако що буде или добро, или зло.

Други пут молим када пишете до мене, за да пишем унутра тако валя сос моим писмом согласно да пишете, почему я друго пишем господ[ин] консул друго него када пишете консул, пишете по моим представлениям. Защо я морам сос свако старание, и сваки начин да пишем да се издействуе дело, а консул пише хладнокровно. Защо вы не знаете како сам писувао и како пишем то зато.

По Марка Ягнилцу приймио сам на 14 майя писмо ваше отправлено от Београда от 30 априла прошедшаго, из койим писмом видим благоутробное сердце ваше и настоящее отеческое благорасположение к соотечественникам вашим, который принимаете у недра вашего благоутробия. Сва сыротиня шо е из Бесарабию пришла, здесь, и по вашему повелению они сви преко сутра отлазу с божие име сос великом восклицанием и радостию, такочер поделилиса гр[оша] двестотина кой сие на трошак послали (Далее зачеркнуто народу) между сиротиню чрез господина Пини, здешнего консула российскаго, доказано ми е да е овде светлейший князь врло задоволен био с писмо оно що му сте послали на гречески язык и много зарадовао да е баш лепо писано.

Хаци Продан по вашему повелению морао е остати толко и я от негови разговора приметно сам да е све негова утроба Младенова. На ваше размотрение иде Лазар Теодорович писар бивший Георгия Петровича, так добро позорствуйте на нега. Видим що ми являте за сад да е све намиру код вас, и ако Бог да оче ваше желание да се исполни. Токмо вы, милостивейший государ, можете ласно представити себе, да ние могучи тако скоро едно црство, пропао от 460 година слишно у едан пут да се подвиже како що е било 4. Свага почетак е трудно, докле се воздвиже на онога степена що е было, а то у име божие, мора да буде, по тому що барон Строганов вступио сос велику силу запо и представио дивану ноту. Толко йош решение нема на нищо, толко за Руса као и за нас, а найпаче от писмо приключено ви от барона Строганова оче да разумете како пише, що болега писма и боле дежду на може бити.

Такоер примио сам ваше честное писмо от 16 априле из Пореча чрез г-на Януша 5, а на 12 сего дошло ми, из кое писмо видим да сте примили мое писмо писато на го[су]дар Димитрия (Димитрие Джорджевич) от 24 марта и да се тужите защо сам писао за полице да су врло [148] слабо писате, как неси би тужио када пишете Кирико да чуе се да оче да дойду Турци у Београда, а я писао сам да имаде у Београда веч доволно гварнизона Турцы, та зато не треба да се сердите, я морам долг мой исполнити и отписати вама како що воля, защ сутра опет вы очете мене да судите а не други. И баш да знам да сам согрешио що сам вама писао с тим образом. Толко морао сам за должность свою писати и порядок исполнити, о мене Георгия Димитриевич, писар бывший, здесь сам мие доказао да врло опасно се живи те с Турцима то по негов рапорт я сам писао везде како нек буде на знане ваше и ако сам согрешио, или зато ако се обидини видите вы како владетел можете опростити вашему слугу, кой вама верно до последнего часа служити оче.

По вашему повелению я сам морао учати и вама одавна написати по сей причине що ми пишете ако (Защо су Турци узплакрили били (здесь и далее примечания секретаря М. Обреновича)) неби имало сигурну прилику да ви ништа неявлям и тако морао сам писати чрез Немачко, толко принуден сам био за трошак, а друго да узнам ели е дошао Георги Димитриевич кои се е отправио от овде на 15 марта, що е мене за велику чудо да ми не пишете, ни у писмо ваше от 16-го ни от 30 априля, ели е дошао, или ние. Буду и по нега сам имао сва нужна писма, веч що не могу важнейшая быт. Того ради, милостивы государь, ома да ми известите если сте примили они писма от 15 марта, ели не защо у велико сумничивим, от тога писма све содержание, и обстоятельства оче да разумеете 6.

Такочер за ону полицу, от гр. 3000 що сам теглио кир Димитрию и кир Николи Берзаку що су вратили натраг нища ми не пишите о том що сте учинили види се да сте заборавили. Только изволите мене спросит с письмом вашим от 16 априля, ако немам арамлука (Шалем Амлука) да ми пошлете. Я ако бы имао, не бы вас убеспокоявао у ово време, только будучи да немадем зато сам принуден био чрез Немачко теглити полица. А о друго писмо от 30 априла вы пишете ако от овде ние нища да вы пишем да ми пошлете трошак да идем дале. Сада време ние за дале, и наша посла вече е представлена Дивану сос сильным образом то ако Диван пристане по представление барону Строганову за веч, тогда, оче и за нас, ако Диван нече миру; и обяву войску тогда очемо и мы, толко за сад нища ние известно, докле год отговор неда султан барону Строганову. А за трошак будите уверени да немадем ни паре, него дужан сам доволно, а кой от где иде мора до мене да доче и отказати и не могу, а воля ваша дале -него молим по ове прилике пошлите ми како боле знадете, а найвише нисам вама послао писма до сад будучи трошак е велике, да иде и да доче, не може от 500 гроша мане, а я не могу ови трошкове да исплачавам кроме други важни да гледате сос сваки начин за узмете от игумена у Благовещение, сва стара писма Кара Георгина, и новаца що е там закопао. Будучи стара преписка сос Руссима, све е тамо и има они писма що су Руси обечавали народу и верховному вожду сербскому (Ни прото ни книге дошле нису (то же)), и напоследок ако небы й дал, или казао да га принудите, и я се боим да Лазар Теодорович, бывший негов писар, кой иде тамо да негледи да дочепа све писма, и новци защо он знае све негова тайна дела, то вас молим мотрите добро да бысте докучили они писма защо че бити на велику вашу пользу садашнега времена- книге из Бесарабию що е веч вам известно примио сам послати чрез Добринца по г-на прота Михаила Вукашиновича кой иде и он тамо, и он че вама сва дела от каждого сказати, и писма Добринчева, и друга оче да ви донесе (Истина писалисмо а ти гледай како е за боле (поясняемое место в тексте не отмечено)), кои писма я сам прочитао и да незамерите будучи сумнео сам се да нису сопротивна него атестата (Преко вас ником се отдати нече) що оче да му [149] пошлете, то да начините ни под каков видимом будучи он оче да вуче процес шниме, а русий недае политика сада да вы вступите у овакова дела, и опет како знадете, толко мое мнение е ово-друго заради новаца що он оче и каже да за книге потрошто 500 гр. то ние истина, они су били до Кишенево на царцки трошак. От Кишеново до овден трошио е прота, то све он устменом казаче вы а Добринац дао е проту 18 дуката на трошак то ко зна.

Молим вас всепокорно да ми отпишете за саблю Нешину, що е при мене како що сам вы писао на 24 януария и неку пушку каже да имаде при вас, то вас молим да му пошлете новце да неговори горе долу по капияма велики и нека коня каже ту е имео при Абдулича Марка пожаревского воивода па траже новце, за све ово отцу прота Михаило оче вама доказати и пишете Неши едно писмо (Пушку я плачам а теби шалем плати саблю, коня пл[атит] Абдула; а шалем и Неши писмо), например да га отслободите; по тому он каже: незнам защо се серди мене господар (Узрок Чуркович), я непрестано старам се да добро господарево, а он веруе коекакве люде, а Нешо е нема от велике нужде при княза здешнаго, и свагда старао се за благо народне, него я мыслим да вам нищо некощуе а устменом прота вама казаче буду и я сам проту наложио све. Такочер и господару Миленко Стойковичу отпишите утешителное писмо (Ето му пишем писмо) за да се радуе о ваше здравии. Его вы едан параграф, от писмо митрополита Леонтия на гречески, и преведено от мене на сербски за Цернога Георгия от кое оче да увидите негово намерение, па можете господину да благодарите на то що се потрудио да вам послужи верно и совершенно.

Ваш синовац господин паж Христофор Обренович тражи харамлука, ако изволите да му пошлем пишете ми да знам (Ето шалем и по сигурно прилики пошлите).

Господин Петар Добринац и он вама пише да е дао господину Христофору трошак него ние истина.

Лазар Теодорович, бывши Георгия Цернога писар у Петербургу чуем да имаде намерение да буде при вас писар, тогда да небисте учинили (Ячу га за кратко време узети да би что изкусио од нега) будучи може да имаде намерение да вас искушава, него како сте били до сад, тако и от сад, сос старим секретаром будучи негово писмо сад е познато везде и ние добро да се променива.

Ево приключавам вама писмо от владетельного здешнего княза, кое мене ние известно (Шалемо копию), що вам пише, него да му не пишете нища за нашу послу.

Молим вас да пишете едно писмо и владетельному князю в Молдавии (Шалемо писмо оба двоици) на гречески да му благодарите за наши Серби що е примио благоутробно и ньима всяки я помощи отдал, и воспитание до Букареста, с тим титлом: его светлости молдавскому господару князю Скарлату Александру Калимахи в Ясах, то пошлети чрез нас или конзола Пини то ми очемо да му пошлемо.

Ако имаде нека важна дела у писмо що вы пише здешни князь молим да ми отпишете. Ако бы от потребы било да рапортираме где надлежи.

Приключавам вам едно писмо от едног купца московскаго от велике фамилии от старо древне сербске именем Никифор Иванович Мустаков, кой е много у време Георгия Петровича возпомагао народу сербскому, и молим да му се отговорите ласкателно да се радуе (Одговор шалемо).

Такочер друго писмо от вашего синовца, токмо очно старо било е Кишиново седило. [150]

Разных писма приключавам от Добринца, ис кое за све що проси оче да видите него на атестата не соглашайся. Шалем вы едан подарок мали на подвески на тузлука за чи посите (копчата) будто бы берлянти. Овай подарок посила га вама вишеречени Никифор Мустаков за знакомство ради.

Ево вы шалем Матия по вашему повелению, и он че вами све устменом приказати, за сваща, он иде за послу дели Янево и има писмо от овдашнего консула его превосходительству Александр Александрович Пини, действительни статский советник и генеральни консул его императорскога величества в Молдавии и Валахии и кавалер разных орденов, в Букарест, и тако моличе да вы постарате се за да се оконча ово дело при везира сос каков год начин, пише му Пини, и Науму пишеме то чу покорно вас молити, и знайте како Матия мора ома натраг сос Диван тесчере да се врати веч и по нега, пошлите мы отговор не сващо, немой како у преднеши писма що ми не пишете за Георгия писара, приймили сте или несте сва моя писма, я сам господару Димитрию писао що сам по ньиме послао, и по истога да ми пошлете трошак, веч као що е известно вама да немадем и молим да га не держите многу.

P.S. Овай час случаи се сопротивление що не може да пойде Матия сост пощаи ево шалем писма по прота Михаила Вукашиновича, а он онде можете вы по каким вашим сигурним човеком да ми пошлете ответ тако знайте, будучи писам могао от овде да отправим човека, и писмо везирско остае при мене то очу да гледам по друга прилика да вам пошлем и сва друга нужнейшая дела.

Господин консул испросио е овде от княза гроша пет стотина кой су поделили сиротиня между будучи нису имали ни едне паре кроме оне що сте послали вы гр. 200, и тако молим благодарите и господину консулу (Зато благодаримо и старачемо с нему дар послати) и князю, и я мислим да е добро да чи пошлете, то есть да чи вратите натраг чрез консула, а он да и врати князю. Отписано ви по Матия более-Сербли сви полазу заутра у име божие, и от Стамбола дошло им е заповест да могу да иду слободно у отечеству своме.

Молим покорно упростите на моя слаба служба, не мой да замерите милостиво просим и на ожидание вашего отговора остаемся препоручит себе у вашей милости, и с глубочайшим високопочитанием и таковою же преданностию имею чест навсегда быт до гроб.

Вашему высокородию, милостивий государ,
всепокорнейши и всенижайший слуга
Михаил Герман

P.S. 21 мая 817 шилем наново Матия будучи да сам узео новацы на заем да га отправим. Сербли отшли су на 19-го сего. Молим да пошлете коня на бега као у рапорт що ви пишем.

М. Герман

Овай час советуемо господин консул да пошлете на князя лепога коня место паре, заради може бити на паре нече да прийма и морате да го задужите за все такочер и едан пешчет можете и на консуло Пини послати ако милуете. Со тим пребываю с почитанием высоким.

Герман с.р.

На Матия дао сам гроша на пут две стотина, а вы ако му даете щогод пишите ми да знам да недаемо два пута (Да и у напередак недае, но само да назначи).

От владике приключавам вам едно писмо.

Стошич из Омола войвода Илия бивший из Бесар[абии] он дойче овде и оче ома за [151] у Сербию да йде (Пущите га) сос 7 фамилий другий просте ако заповедати да га пущемо, и пишите ми за знам (А у напредак да за сваког яве и бегу за то пишем).

Примечание переписчика: Ово е писмо от три табака. Оне под звездицами ноте стое прибележене од Милошева секретара (Миоковича?) покрай надлежне точке или периода на ободима или краевима писма. С поля на последнем табаку стой од истог секретара: № 8 ответ. ИС (Исидор Стоянович).

АСАНУ. № 668. Копия.


Комментарии

1. Речь идет о трех ферманах Порты, которых добилась в Константинополе сербская депутация во главе с Йованом Обреновичем в 1816 г.

2. См. док. 99.

3. Имеется в виду восстание Симы Марковича, Павла Цукича и Драгича Горуновича в начале 1817 г.

4. Неточно указана дата установления турецкого господства в Сербии, началом которого считается поражение сербов в битве при Косове в 1389 г.

5. О Хаджи Януше см.: Перович Р. Из архива Хади Иануша: Прилози за историу првог српскг устанка. Београд, 1980. С. 171-223.

6. См. об этом: Петровичи В. и Н. Грача за историку Кралевине Србиие, II, Београд, 1884. С. 169-176.