270

XV в. — Купчая Михаила Тимофеевича с братьями у Логгина Емельянова сына с братьями на землю на Коневе острове, на Луготине и на Волняницком острове

Список XVI в.; после текста: Печать свинчатая; на обороте сстава: Въ книгахъ списано. ЛОИИ, Двинские акты, № 38. — Список 1633 г.; после текста: Печать свинчатая. ЛОИИ, Актовые книги, № 136, л. 48—48 об.

ЛЗАК, XXXV, № 59 (по списку 1633 г.).

Се купи Михаило Тимофеевичь и его братья Степанъ и Петръ у Логвина, и у Нефедья, и у Федора, и у Якова, и у Онтуфья у Омелановыхъ дЪтЪи село земли: с верхную сторону Пограя горнiи земли, и на КоневЪ островЪ земли, и на ЛуготинЪ в ДЪмшине кутЪ пожня, и треть Волняницына островка пожень и с притеребы и со всЪми угодьи, гдъ ни ес[ть], со всимъ безъ вывЪта, отчину ихъ. Чимъ володЪли Омельяновы дЪти Логвинъ и его братiа опосле отца своего, тЪмъ владЪти Михаилу Тимофееву и его братьи Степану и Петру. А дали Михаило и его братья на всемъ на томъ селъ сорокъ сороковъ бЪлки. А купили собЪ и братьямъ своимъ и дЪтемъ одерень. А межи тымъ землямъ по старымъ межамъ. А пополонка пять пузовъ ржи. А очищивати тЪ земли Омельяновымъ дЪтемъ и земли отвести. А на то послухи: Григореи Семеновичь, Борисъ Леонтиевичь. А у печати стоялъ самъ Нефедеи i в братьи своеи мЪсто.