242

XV в. — Купчая Тируна у Нестора Павлова сына на пожню на Нальеострове

Подлинник на пергамене. Часть нитяного шнурка от печати. ГПБ, собр. актов, карт. 1, № 18. — Список 40-х годов XVII в.; после текста: Назади у купчие рукъ ничъихъ нЪтъ. ЛБ, архив Троице-Сергиева мон., сборник № 532, Колмогоры, гл. 53.Список 1684—85 г. ЦГАДА, ГКЭ, №14385/1, гл.194.— Список XIX в. и воспроизведение от руки. ЛБ, собр. Румянцева, № LXVII, 10.

АЮ, № 71, XXIII (по списку собр. Румянцева); Шахматов, Исследование, № 36 (по подлиннику); СбГКЭ, I, № 35 (по подлиннику).

Се купи Тирунъ у Нестера у Павлова сына пожню на (В подлиннике на написано дважды.) Налье[о]строви, на Батьюрмоли, в угли подлЪ лыву. А межа до Степановескои пожни, а другая до Карпа попа пожни межа, а третья межа до Нестерови пожни Острюкова прямо на шипицю, а шипици на черьмховъи кустъ к лЪсу. А да на тои пожни 5 съроковъ бЪлъ безъ 10 бЪлъ, а куря пополънка. А купи одерьнь себе и своимъ дЪтемъ. А буде Тируну не до земли, ино мимо земца не продати. А на то послухы: Федоръ Исаковъ, Власьи Ондроновъ, Дементьи, деякъ святаго Богоявленья.