225

Вторая половина XV в. — Данная схимника Степана Варфоломеева сына Николаевскому Чухченемскому монастырю на землю на Нальеострове

Подлинник на пергамене. Следы прикрепления печати — отверстие. ГПБ, собр. актов, карт. 1, № 1. — Список 40-х годов XVII в.; после текста: Назади духовные рукъ ничьихъ нЪтъ. ЛБ, архив Троице-Сергиева мон., сборник № 532, Колмогоры, гл. 20.— Список 1684—85 г. ЦГАДА, ГКЭ, № 14385/1, гл. 219.

Беляев, сс. 20—21; Шахматов, Исследование, № 14; СбГКЭ, I, № 7.

Основание датировки: упоминание игумена Макария, который был в Николаевском Чухченемском монастыре после игумена Кузьмы, см. № 224 (Шахматов, Исследование, стр. 41).

Во имя отца и сына и святаго духа. Се азъ рабъ божии Степанъ ОлфромЪевъ сынъ черноризець скимникъ далъ есмъ в домъ святому Николи землю на Налье[о]строви конець Паритова озера орамую, и дворъ и дворищо, и старыми грамотами с купными; а межи по старымъ межамъ. И еще есмъ придалъ к тои земли отчини своеи землю перелогъ межу ОндрЪевыми землями ОлексЪевичя надъ Паритовымъ озеромъ, а межи по старымъ межамъ. И еще есмъ придалъ пожню на Вильякини кулигу, а межи по старымъ межамъ. И еще есмъ далъ другую пожню надъ Рушеягръ озеромъ и с притеребомъ, а межи по старымъ межамъ, и рЪпЪща и кривую полосу отчины моеи, а межи по старымъ межамъ. И еще есмъ далъ землю полосу на имя [248] СокЪрку, а межи по старымъ межамъ. А то есмъ далъ святому Николи в домъ и в вЪки. А на то богъ послухъ, святыи Никола, и отець мои духовныи игуменъ Макарии святаго Николи, и староста святаго Николы Иванъ Семеновъ, попъ Яковъ святии Троици, Павелъ поповичь Степановичь, Сидоръ Труфановичь, Федоръ Окинфовичь, Федоръ Ивановичь. А грамоту сию писалъ Григореи, дьякъ святаго Спаса. А в печати стоялъ Оврамъ сынъ Степановъ.