193

Середина XV в. — Купчая Ивана Лаврентиевича у Григорья Васильевича на земли на Нальеострове, у Паритова озера

Подлинник на пергамене. Печать свинцовая овальная на шелковом малиновом шнурке; на одной стороне: *** (печать Дементия Алексеева.); на другой изображение шестиконечного креста на подножии сложной формы. ЛОИИ, Двинские акты, № 7.— Список XIX в. и воспроизведение от руки печати подлинника. ЛБ, собр. Румянцева, № LXVII, 24.

Крестинин, сс. 3940; Лепехин, с. 429; АЮ, № 71, XVI; Шахматов, Исследование, № 74. Печать воспроизведена: Лихачев, Альбом, XXVII, 13.

Основание датировки: по купчей приобретается земля, бывшая ранее предметом сделок в №№ 136, 185.

Се купилъ Иванъ ЛаврентЪевичь у Григорья у Васильевица на Нальострови земли орамые и пожни у Паритова озера, наволокъ Левушиньскои, с купными грамотами с старыми тои земли и з Григорьевою грамотою с купною тои земли. По старымъ грамотамъ межи тои земли и по старини, цимъ володЪлъ Григореи, тимъ володЪть Ивану по старини, и ловища. А далъ Иванъ Григорью на тихъ земляхъ 8 сороковъ бЪлъ да корову пополонка. А купилъ Иваиъ ту землю собЪ одерень и своимъ дЪтемъ. А межи тимъ землямъ по старымъ межамъ. А на тъ люди: Сидоръ Труфанове, Есипъ Фомине, ТимофЪи Иванове, Перхуреи Фомине. А в пецати стъялъ самъ Григорьи и землю завелъ. А грамоту писалъ Иванъ Степановичь соцкои.