105

Не позднее 1270 г. — Духовная Климента

Подлинник на пергамене; вдоль верхней части левого края грамоты написано, по-видимому ранее остального текста: † Рукописанье †; на одной из наружных полос грамоты помечено: Климентово рукописанье. ГИМ, собр. Уварова, № 41/265.

Сахаров, табл. 3 (литографированное воспроизведение); Срезневский, Сведения и заметки, вып. 4, № 35, сс. 38—39; Обнорский, сс. 40—42.

Основание датировки: игумен Варлаам умер в 1270 г. (Новгородская I летопись, 6778 г.).

Въ имя отця и сына и святаго духа. Се азъ рабъ божии Климянтъ вписано над строкою.) [даю] святому (Здесь и далее в скобках предположительные чтения поврежденных мест грамоты.) Гергью и игумену Варламу и всеи братьЪ, что възялъ ес[м]ь 20 гривнъ серебра на свои рукы святаго Гергья, было же бы ми чимъ заплатит[и]. Даю за все за то два села съ обильемь, и съ лошадьми, и съ борътью, и съ малыми селищи, и пьнь и колода, одерьнь святому Гергью; а заводникъ сусЪдъ мои Опаль. А Калисту есмь далъ Микшиньское село съ огородомъ и съ борътью. А Воинову сынови АнъдрЪю даю Самуиловьское село, и пьнь и .ду (На поврежденное место могла прийтись только одна буква; поэтому затруднительно принять общепринятое и оправдываемое вышестоящим текстом чтение: колоду.) и съ борътью; то же есмь не даромъ далъ, платилъ за мен[е Д]анило и Воинъ искупъ литовьскыи. [Во]лодиславу Даниловичю даю сивыи же[ре]бець, а Василю брату даю щитъ Въиновьскыи, оже Вельяминовьскыи жеребечь. [А] свою жену приказываю игумену Варламу и всеи вписано над строкой.) братьи. А и[з] свинеи из моихъ СамуилЪ даите боровъ лутьшии; а въ скотЪ, въ овцяхъ и въ свиньяхъ розделить съ женою моею наполъ. А жена моя пострижеться въ чернице, есть е[и] чимъ ся пострици, и дворъ городьскыи еи ж даю. А про се кланяюся игумену и всеи братье: а жена моя пострижеться въ чернице, то выдаите еи четверть, оть не будеть голодна; или того не въслушаеть, а нЪчто мЪншее дадите [163] еи. Хотя подо мн[ою] что останЪться, или лошакъ или оружье, то все даю святому Гергью. А про куны, чимь то ми ся было вамъ платити: въ купЪцьскомъ сътЪ у Фомы 8 гривнъ възмите, а у Борькы 4 гривне, у Фомы у Моръшня особьнеи 2 гривне безъ 2-ю ногату, а на поральское серебро наклада възяти Климяте на Борьке 13 ногате и гривна, а у Савиниця съимати Климяте съ Бор[ько]ю пять гривнъ, а въ томъ Борьке третина, а у КозЪ [у] Вьтъши 2 гривне Климяте възяти, а у Микиф[о]рц[я] 40 резанъ, а Жихневе. . . (Около 16 букв стерты либо совсем, либо почти совсем; читаются а ... ь; общепринятое чтение: Жихневе даи. . . не оправдывается.) у Хотьвита взяти Климяте гривна солоныхъ кунъ, у [К]ъчьня полъгривны, у Къ. зя.а полъгривны, у Козельця с Ламлян[ы] полъгривны, на ДуранЪ 7 гривнъ, у Михальця полъгривне, у Еремея безъ 10 резанъ 2 гривне, у Гюрьгя 13 ногате, у Климяте гривна, у .тьше гривна. Или кто почнеть ся запирати того, тъ станеть со мною передъ богомь. А ты, Варламе, исправи, того же дЪля написахъ, занъ да не было у мене брата, ни сыну. Аже кто вьс[ту]пить на сю грам[от]у, да не со мною съ однымь станеть прЪ богомь, съ всимь моимь племенем[ь].