Главная   А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Э  Ю  Я  Документы
Реклама:

№ 52

1534 г. октября 21. Лист Сигизмунда I гетману Ю. М. Радзивиллу с распоряжением о срочном прибытии его в Вильну для [129] обсуждения с панами-радой проблемы обороны пограничных крепостей.

Жикгимонт, Бож(е)ю милостью король польский, великий князь литовский, руский, пруский, жомоитский, мазовецкий и иных.

Пану виленскому, гетману нашому навышшому, старосте городенскому, маршалку дворному, державцы лидскому и белицкому, пану Юрью Миколаевичу Радивилу.

Поведаем твоей милости, иж есмо з Божее ласки поспол с королевою нашою и великою кн(я)гипею Боною, и с сыном нашим молодым королем и великим князем Жикгимонтом Августом, и с королевною их милостью в добром здоровьи.

Тыми разы писали до нас ротмистры со всими служебными нашими, которыи по замкох наших украиных суть положены, поведаючи о своем року, до которого мают нам служити за тыи пенязи, которыи есмо им дали, ижь вже ест близко, то ест день въсих святых, и, скоро тот рок прийдеть, хотячи с тых замков наших зъехати; а через то там на тых замкох наших служити нам не хотять. А так в тых речах и теж в ынших справах замков наших украиных, яко быхмо их могли от неприятеля наш(о)го безпечни быти, потреба вказуеть, абыхмо з вашою милостью паны радами нашими за часу раду и намову вчинили. А протож абы твоя милость к нам до Вилни ехал и без мешканья поспешил, и был бы твоя милость до нас к сей недели прийдучей конечно.

Писан у Вилни под лет Бож(его) нарож(енья) 1000 пятьсот 34, м(есе)ца ок(тебря) 21 день, индикт 8.

Ф. 293. Д. 96. Подлинник: 20,8 х 33,4 см. Водяного знака нет.

Нумерация (коричневыми чернилами, XVIII в.?): в верхнем правом углу – 65, в левом нижнем (другими чернилами) – 47.

На обороте:У правого края – след красновосковой печати, рядом скрепа: Горностай подскар(бий) зем(ский). В середине получившегося конверта – адрес (тем же почерком и чернилами, что и основной текст): Пану виленскому, гетману нашому навышшому, старосте городенскому, маршалку дворному, державцы лидскому и белицкому, пану Юрью Миколаевичу Радивилу. Ниже, отступя: о еханьи до Вилни. Между этими двумя надписями – аннотация беглой скорописью по-польски: List Krola Zygmunta do P. Jerze(g)o Radziwila, Pana Wilenskie(g)o, Hetmana W° Xa L°, A(nn)o 1534 1. aby do Wilna iachal dla namowy o niebezpieczeсstwie Zamkow ukrainych od Moskwy.


Комментарии

1. Год в ркп. подчеркнут.